Masarykova základní škola Klatovy : EXKURZE DO HLAVNÍHO MĚSTA ČESKÉ REPUBLIKY

Adresa školy:
Národních mučedníků 185
339 01 Klatovy 4

E-mail: skola@maszskt.cz
Telefon: 376 312 154




Nepřehlédněte


 

Každý pracovní den od 14 h mohou žáci využít k vypracování úkolů volně přístupné notebooky s připojením k internetu v 1 patře školy. Svoji přítomnost pouze ohlásí vedení školy.

 

Školní jídelna vaří také pro cizí strávníky - výdej obědů do nosičů od 11.00 do 11.30 hod.


Klatovy Šumava

Exkurze do hlavního města České republiky

Ve středu 17. dubna jsme se brzy ráno vypravili navštívit krásy našeho hlavního města. Ve vlastivědě probíráme počátky českého státu, přemyslovská knížata a krále. Není nic lepšího než si propojit vědomosti ze školy s pražskými místy, kterými procházely dějiny naší země.

 

Po příjezdu do Prahy jsme si prohlédli Tančící dům a po nábřeží došli do atria Nové a Staré scény Národního divadla. Někteří se podepsali na srdíčko prvního českého prezidenta Václava Havla. Národní divadlo nás uchvátilo. Pan průvodce nás nejprve v hledišti seznámil s jeho historií, částmi divadla, zákulisím, výmalbou, lustrem, ale také Hynaisovou oponou. Navštívili jsme podzemí se základními kameny, vyzkoušeli si sezení na „bidýlku“ a vystoupali na terasu k trojspřežím s krásným výhledem na Hradčany.

Posilněni svačinou jsme přes most Legií přešli na Kampu, kde jsme si prohlédli Sovovy mlýny, Werichovu vilu, miminka Davida Černého, most zamilovaných, Lennonovu zeď, Velkopřevorský mlýn a vyslechli si řadu pověstí spojených s Čertovkou, vodníky a rusalkami.

Další část výletu jsme věnovali historii Karlova mostu, mosteckých věží, Bruncvíkovi, Bradáčovi, Janu Nepomuckému i samotnému císaři Karlu IV. Za hezkého slunečného počasí jsme vystoupali přes Malostranské náměstí Nerudovou ulicí, kde jsme vyhledávali domovní znamení, až k Pražskému hradu. Viděli jsme výměnu hradní stráže, s úctou k přemyslovskému rodu jsme vstoupili do Katedrály svatého Víta. Obdivovali jsme nejen vitrážová okna, ale i náhrobky českých panovníků a svatých. Na třetím nádvoří jsme vstoupili do Starého pražského paláce a prošli si největší místnost Hradu, a to Vladislavský sál. Všichni ho známe z televize, když se volí nový prezident země a vystavují se zde korunovační klenoty. Závěr naší prohlídky Pražského hradu patřil Bazilice svatého Jiří, Zlaté uličce a návštěvě Daliborky.

Po starých zámeckých schodech jsme sešli k metru a převezli se k našemu autobusu, který na nás čekal v Lukách. Třešinkou na dortu bylo setkání s hercem Ondřejem Vetchým, který s námi metrem cestoval a popřál nám i hezký den. Nebyli jsme tolik překvapeni, protože jsme se s ním setkali již vloni při návštěvě České televize.

S mnoha kilometry v nohách a zážitky ze stověžaté Prahy jsme se vrátili v podvečer do Klatov. Už nyní se těšíme do páté třídy, kdy paní učitelky slíbily ještě jednu návštěvu hlavního města ČR.

Cestovatelé ze IV. A, B


 

 

 

Mnoho dalších fotografií naleznete ve fotogalerii