Masarykova základní škola Klatovy : FOTOGALERIE

Cesta: www.maszskt.cz > Fotogalerie

Adresa školy:
Národních mučedníků 185
339 01 Klatovy 4

E-mail: skola@maszskt.cz
Telefon: 376 312 154
Nepřehlédněte


 

Školní jídelna vaří také pro cizí strávníky - výdej obědů do nosičů od 11.00 do 11.30 hod.

Masarykova ZŠ Klatovy nabízí k pronájmu velkou tělocvičnu každý pátek od 19.00 do 20.30 h.


Klatovy Šumava

Fotogalerie

Minulý týden absolvovaly 4. a 5. třídy praktické lekce dopravní výchovy na dopravním hřišti v Klatovech v Podhůrčí.
Páteční 10. květen byl dnem atletického krajského finále v běžeckých štafetách žáků 1. stupně na tratích 100 a 200 metrů. Naše škola se do tohoto kola probojovala třetím místem v klatovském okrese.
V pondělí 6.5.2024 se vypravili naši deváťáci do Prahy. Nejprve navštívili Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky na Malé Straně, pak si prohlédli krásné prostředí Valdštejnské zahrady.
Náš tým ve složení Eliška Podlahová, Karin Fišerová, Petr Palarczyk a Jaroslav Mareš získal v pátek 3.5.2024 na soutěži mladých zdravotníků v Klatovech deváté místo.
Ve středu 24. 4. si žáci druhých, třetích a čtvrtých tříd připomněli důležité věci z dopravní výchovy a zdravovědy.
Ve středu 17. dubna jsme se brzy ráno vypravili navštívit krásy našeho hlavního města. Ve vlastivědě probíráme počátky českého státu, přemyslovská knížata a krále. Není nic lepšího než si propojit vědomosti ze školy s pražskými místy, kterými procházely dějiny naší země.
Ve dnech 25.-27. března proběhlo další setkání s žáky a pedagogy naší partnerské školy z Německa - Realschule Schwandorf.
Naši žáci se již opakovaně zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. které pořádá organizace Paměť národa. V letošním ročníku dva týmy žáků z 8. B natáčeli vzpomínky pamětníka dějin Janovic nad Úhlavou pana Oldřicha Dvorského a také českého diplomata a současného velvyslance ve Slovinsku Jiřího Kuděly.
Dne 7. 3. 2024 se naši žáci zúčastnili místního kola mezinárodní lesnické soutěže YPEF. Za naši školu bojovali hned dva týmy ve složení:
Tým č. 1 - Petr Bauer, Marek Skala, Viktorka Škochová
Tým č. 2 - Jiří Žežulka, Jakub Janda, Ema Maňasová
Ve čtvrtek 8. února využili žáci 2.B dodávky jablek od společnosti OZ Brázda Žatec - v rámci projektu Ovoce do škol a vyrobili si jablečný dort.
Děti pracovaly ve skupinkách. Všem se práce zdařila na výbornou! Dorty se musely nechat uležet. Další den si malí kuchaři pochutnávali na vlastnoručně vyrobené svačině
Doprovodné vzdělávací opatření – „OCHUTNÁVKOVÝ KOŠ“ se uskutečnilo ve škole ve čtvrtek 18. 1. 2024. Žáci 1. stupně ochutnali: Skyr natur, jogurt bílý, tvaroh polotučný, plátkový sýr Ementálského typu, Bobík mlíčko – ochucené mléko.
V minulém týdnu jsme se úspěšné účastnili městského kola recitační soutěže na klatovské radnici.
V úterý 5.12. byli žáci 1. stupně poctěni návštěvou Mikuláše v doprovodu čertů a andělů. Mikuláš obdaroval děti, ale mnohé z nich také upozornil, že je potřeba zlepšit chování ve škole
Ve středu 22. listopadu navštívili žáci 5.B plzeňské planetárium, kde zhlédli komentovanou prohlídku noční oblohy
6. listopadu navštívili třeťáci a čtvrťáci naší školy centrum zábavy a sportu Area „D“ Plzeň, kde je čekalo dopoledne plné soutěží a pohybu. Pro naše žáky byla připravena tři stanoviště pod dohledem odborných trenérů – Ninja zóna, softball a fotbal. Čtvrté stanoviště bylo trampolínové centrum s desítkou trampolín a dvěma doskočišti z molitanových kostek a třípatrové prolézací hřiště se čtyřdráhovou skluzavkou.
Ve čtvrtek 2. 11. strávili žáci 5. A a 5. B celou noc ve škole.
Večerní program 5. A začal únikovou hrou, ve které šlo o záchranu naší školy. Jakmile žáci úspěšně dokončili únikovou hru, usedlo se k večeři. Na závěr večera se promítal film.
5.B měla přespávání škole tematicky spjaté s oslavou Halloweenu. Součástí programu bylo pečení pizzy ve školní kuchyňce, vesmírná hra spojená se stezkou odvahy a promítání filmu. Mnozí žáci přišli v halloweenských kostýmech, což podtrhlo atmosféru celého večera. Za pomoc s organizací děkujeme paní asistentce Makovcové.
V úterý 17. října se naši šesťáci vypravili vlakem do Plzně, kde jsme navštívili science centrum Techmánie.
Ve čtvrtek 5. října proběhlo u bavorského jezera Drachensee setkání našich žáků a žáků z partnerské Realschule Schwandorf. Těšíme se na další společná setkání na jaře 2024.
Ve vlastivědě se učíme o krajích České republiky, proto naše první exkurze v tomto školním roce byla zaměřená na poznávání krajského města Plzně. Nejprve jsme navštívili přírodovědnou výstavu v Západočeském muzeu „Bezobratlí kolem nás“. Paní kurátorka nás seznámila s životem čmeláků, včel, brouků, motýlů, pavouků, ale i pijavic a škeblí. Na konci prohlídky jsme si vytvořili hmyzí škrabošky.
Pohár vědy je mezinárodní týmová badatelská soutěž, do které se náš LogIQ klub pod vedením paní učitelky Kateřiny Vágnerové zapojuje už několik let. Soutěž má 3 domácí kola - v lednu, únoru a březnu musí děti splnit různorodé badatelské výzvy, vše zdokumentovat a odeslat odborné porotě k posouzení. V dubnu pak navazovalo regionální finálové kolo, které proběhlo online. Z každého regionu, složeného ze 3 krajů ČR, jsou vybrány 3 nejlepší týmy, které musely v reálném čase předvést pokus, okomentovat ho a odpovědět na otázky poroty. Zde se naše děti předvedly v nejlepším světle a jako jeden ze 6 nejlepších českých týmů tak postoupily do víkendového mezinárodního finále, které se konalo uplynulý víkend v Nymburku.
V pátek 2. června se uskutečnil sportovní den pro žáky 1. stupně. Soutěžilo se v atletických disciplínách, ve skoku přes švihadlo, hodu medicinbalem, leh-sedech a hodu na cíl. Všichni žáci podávali výborné výkony a sportovali v duchu fair-play, za což jim patří velký dík. Věříme, že si děti páteční den pěkně užily.
Ve čtvrtek 4. 5. 2023 se v klatovském divadle uskutečnila akademie naší školy pod názvem Jak ten čas letí. V pořadu složeném z tanečků, písniček i divadelních vystoupení se divákům představily téměř všechny třídy prvního stupně a 170 starších žáků. Před diváky se také prezentovaly oba pěvecké sbory školy a všechny tři deváté třídy. Zpestřením programu byla i nečekaná návštěva T. G. Masaryka, kterou umožnil stroj času, a dlouho utajované vystoupení učitelů. Kvůli velkému množství dětí na jevišti i v zákulisí byla akademie poprvé rozdělena na dvě poloviny. V hledišti se tak rodiče a kamarádi našich žáků pohodlně vystřídali.
Foto: Jiří Jiřík
Ve čtvrtek 27. dubna 2023 se na atletickém stadionu Pod Hůrkou uskutečnilo okresní kolo v běžecké soutěži „Štafetový pohár 2023“, kterého se účastnili i žáci Masarykovy ZŠ v Klatovech. Na programu byla štafeta žáků 1.-3.tříd, dále pak štafeta žáků 4.-5.tříd a v závěru se běžely dvě smíšené štafety obou kategorií. Naše mladší družstvo se závodů účastnilo poprvé, přesto však jejich štafetový běh získal krásné 2. místo.
V pátek 24. března reprezentovali čtyři naši žáci (Daniel Kreuzman z 5. A, Matyáš Roubal a Lukáš Kohút ze 7.C a Samuel Brček z 8. C) v Plzni na krajském kole přeboru v šachu. Po výborných výkonech v celém průběhu turnaje kluci před posledním zápasem sahali po medailových pozicích, nakonec z toho vynikající 5. místo.
U příležitosti „Světového dne vody“, který si připomínáme 22. března, se třídy III.A a III.B vypravily na úpravnu vody v Milencích. Zároveň navštívily přehradní nádrž Nýrsko. Žáci tak zakončili vyučovací blok o vodě, kterému se v letošním roce v prvouce velmi věnovali.
Žáci Masarykovy základní školy Klatovy si den před pololetními prázdninami připomněli 270. výročí narození významného klatovského rodáka Václava Matěje Krameria. Jejich učitelé si pro ně připravili soutěžní dopoledne, ve kterém zápolily o body třídní kolektivy od 7. do 9. ročníku. Celý projekt byl zaměřen na Krameria jako novináře a žáci mohli v jednotlivých disciplínách nahlédnout do tajů žurnalistické profese. Vyzkoušeli si psaní článku do jednotlivých rubrik i práci s novinovým titulkem, vžili se do role redaktora i jazykového korektora. Prostřednictvím dalších soutěží se pak seznámili s tím, jak vypadaly Krameriovy poštovské noviny, co v nich vycházelo a jakých jazykových prostředků tehdy autoři využívali. V návaznosti na mediální výchovu také žáci odhalovali fake news. Kromě sladké odměny získala vítězná třída každého ročníku i unikátní certifikát. Z vítězství se radovaly třídy 7. B, 8. B a 9. C. V projektu vzniklé novinové články budou použity pro vytvoření speciálního čísla školního časopisu Masčásek.
V rámci projektu Mléko do školy ochutnali žáci 1. stupně mléčné výrobky, které jim mají pomoci získat návyky zdravé stravy.
Vánoční tvoření s druháky a jejich rodiči
V městské kole recitační soutěže jsme dosáhli velkých úspěchů.
V kategorii 2.-3. tříd zvítězil Jakub Tuček z 3. B, dále nás reprezentovali Patrik Šelmát a Tereza Vacková
V kategorii 4. – 5. tříd zvítězila Elen Protivová ze 4.B, dále nás v reprezentovala její spolužačka Vanesa Tomanová.
V kategorii 6. – 7. tříd mezi amatéry zvítězila Stella Havlíková ze 7. B, dále nás reprezentovaly Barbora Taitlová a Natálie Hoffmannová ,
Žákyně 6. A Leontýna Tomášková se pak mezi poloprofesionály umístila mezi první třemi.
Děkujeme všem za vzornou reprezentaci školy.
V období měsíců září až listopad jsme se zúčastnili plaveckého výcviku v klatovském bazénu. Po deseti lekcích hlásíme, že jsme všichni plavci. Někteří jsme se zdokonalili v plaveckých stylech, jiní se naučili úplným základům. Umíme splývat, potápět se, skákat šipku, hledat puky pod vodou. Plavání nás moc bavilo a už teď se těšíme na příští rok, kdy výcvik bude pokračovat. Většina z nás si z bazénu „vylovila“ na mokrém vysvědčení delfína za zdolání 200 metrů ve vytrvalostním plavání.
Žáci z III.A, III.B, IV.A a IV.B.
V pondělí 10. října jsme se zúčastnili exkurze do hlavního města Prahy. Navštívili jsme Vyšehrad a prohlédli si zákulisí České televize. Oba cíle našeho výletu rozhodně stojí za návštěvu. Dnes už si umíme reálně představit to, co se v prvouce učíme. Poznáme důležité stavby města a máme přehled o českých pověstech a postavách s nimi spojenými. V České televizi nám pan průvodce ukázal její zmenšený model, jednotlivá natáčecí studia a kostymérnu. Velkým zážitkem byla naše účast při natáčení pořadu Kouzelná školka. V závěru jsme si nakoupili upomínkové předměty a plni zážitků jsme se vydali na cestu zpět.
Třída III. A, III. B
10. a 12. května 2022 proběhly v Sušici atletické závody základních škol.

V úterý závodilo starší žactvo (8. – 9. třídy). V konkurenci 15 škol naši závodníci a závodnice bojovali a dosáhli velmi pěkných individuálních výkonů, kdy řada z nich byla osobními rekordy. Naše družstvo chlapců obsadilo 8. místo a družstvo dívek 7. místo. Z celého závodního pole 136 závodníků se Matěj Majer umístil na vynikajícím 7. místě! V žákyních se Monika Pavlíčková probojovala na krásné 12. místo.

Chlapci:
MAJER MATĚJ, KOLÁŘ DOMINIK, ŠNAJDR DOMINIK, MANSUROV DAMIR, FRANK JAKUB, PEŠEK VOJTĚCH, POJAR ONDŘEJ, ULDRYCH PAVEL, RUBÁŠ JAN, HOFMAN ADAM
Dívky:
PAVLÍČKOVÁ MONIKA, PEŠKOVÁ ŠÁRKA, KOTLANOVÁ NIKOLA, RAJTMAJEROVÁ DENISA, FORNOUZOVÁ BARBORA, PÍSAŘÍKOVÁ ALENA, HRACHOVÁ NATÁLIE, VLČKOVÁ TEREZA, BRABCOVÁ PETRA, REBCOVÁ OLGA

Ve čtvrtek si poměřili síly naši závodníci a závodnice s ostatními šesťáky a sedmáky na okrese. I zde jsme dosáhli výborných výkonů na jednotlivých disciplínách a “padaly” další rekordy, což nám vyneslo v celkovém součtu bodů medaile pro obě družstva. Mladší dívky vybojovaly nádherné 2. místo a mladší chlapci 3. místo.

V rámci jednotlivců se Daniela Mazancová dostala na vynikající 5. místo a Jiří Slivoň na 8. místo.

Mladší žáci:
SLIVOŇ JIŘÍ, KALČÍK LUKÁŠ, KROUPAR JAN, KOLLROS DANIEL, KOTTNAUR JOSEF, SEDLÁČEK FILIP, ŠILLAR JAN MIRKO, RUBEŠ ADAM, HRACH JAN, ,HRACH MARTIN
Mladší žákyně:
MAZANCOVÁ DANIELA, FIŠEROVÁ KARIN, FREMUNDOVÁ ANETA, HESSOVÁ KATEŘINA, JAKLOVÁ KRISTÝNA, VOLFOVÁ TEREZA, MAŠKOVÁ ADÉLA, HLAVÁČKOVÁ NIKOLA, TOUŠKOVÁ KATEŘINA

Vše závodníkům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy!
Dne 20. 4. 2022 proběhlo okrskové finále kategorie B (pro žáky 1. – 3. ročníku) soutěže Mc Donald´s cup v Nýrsku. Naši školu reprezentovali tito žáci: Josef Hoffmann, Petr Voráč, Tobias Laně, Pavel Plášek, Jan Oulehle, Lukáš Dolejš ze 3.A a Jakub Bláha, Dominik Polák, Denis Halada, Eduard Kadlec ze 3. B. Všichni chlapci podali pěkný výkon a po vyrovnaném boji skončili na medailovém 3. místě. Velká gratulace a poděkování všem!
O den později své okrskové kolo MC Donald´s Cupu odehráli také naši fotbalisté 4. a 5. tříd. Turnajem prošli bez inkasovaného gólu, vybojovali zlatou medaili a zajistili si tak postup do okresního finále, které se bude konat 6. května. Moc jim k tomuto úspěchu gratulujeme.
Tým v sestavě:
Dan Kreuzman 4. A, Martin Hamák 5. A, Honza Novotný 5. A, Pavel Lejsek 5. A, David Pretl 5. A, Sebastian Florea 5. A, Maty Rauner 5. B, Sebastian Stránský 5. B, Dan Kolář 5. B a Fanda Brabec 5. B.
Před jarními prázdninami se společně potkali naši prvňáci a deváťáci. Po úvodním seznámení pomocí pohádkových postav si zahráli pexeso a věnovali se četbě. V těchto krásných setkáních budeme určitě pokračovat.
Žáci 8. A a 8. B se minulý čtvrtek zúčastnili pietního aktu ve Spáleném lese, uspořádaného jako každý rok na památku a připomenutí poprav českých vlastenců za heydrichiády v roce 1942.
Naši žáci se v rámci klubu LogIQ před Vánoci zapojili do výzvy Evropské vesmírné agentury Asto Po: Mission Zero. Ta nabízí dětem a mladým lidem úžasnou příležitost provádět vědecké bádání ve vesmíru tak, že vytvoří počítačové programy, které budou spuštěné na počítači Raspberry Pi na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). 3 žáci z 5. a 4. třídy vytvořili tým a společně napsali jednoduchý program, který zobrazil vzkaz a naměřenou teplotu uvnitř stanice na počítači Astro Pi, aby to astronauti viděli, když pracují na svých každodenních úkolech na Mezinárodní vesmírné stanici. Jako památku na svůj první úspěšný "vědecký experiment ve vesmíru" jim ESA vystavila potvrzení, v jaký přesný čas a v jaké poloze nad planetou Zemí se jejich program spustil.
Ve čtvrtek 5. března si naše škole připomněla 170. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Společně se zástupci města, armády, muzea a veřejností se na akci představily oba školní sbory, navíc přišel i "živý" Masaryk.
V lednu 2020 proběhly dva lyžařské kurzy 6. – 9. ročníků. Sněhové podmínky nebyly ideální, ale i přesto jsme strávili týden lyžování. První týden jsme využili svah na Alpalouce a později se podívali i do skiareálu Špičák. V druhém týdnu jsme měli pokročilé lyžaře a snowboarďáky a ty už jezdili celý týden na Špičáku. Počasí nám přálo a o zážitky nebyla nouze.
Závěrečný kurz proběhne od 8. do 13. března.
Děkujeme za odvoz věcí p. Boučkovi, p. Malátovi, p. Vacovskému, p. Čápovi a p. Jakubcovi.
Ve čtvrtek 28. listopadu vystoupil školní sbor Sněženky a machři při rozsvícení vánočního stromu před Domovem pro seniory v Klatovech. Po vystoupení předali žáci 5. A obyvatelům Domova pro seniory přáníčka a drobné dárečky, které pro ně vyrobili v hodinách výtvarné výchovy.
Ve čtvrtek 14. listopadu připravila naše škola koncert k 30. výročí sametové revoluce. V programu vystoupily školní sbory - Zvoneček a Sněženky a machři, jako host pak pěvecký sbor Šumavan. Písně byly též doplněny hranými scénkami, které přibližovaly život před rokem 1989.
V rámci významného dne Den válečných veteránů se žáci 9. B v pondělí 11. 11. zúčastnili pietního aktu u památníků obětem 2. světové války v sadech Pod Valy v Klatovech.
V pátek 1. listopadu navštívil naši školu současný starosta Kolince Pavel Princ, který žákům 8. a 9. tříd vyprávěl o svém angažmá při studentských stávkách v listopadu a prosinci 1989 a zároveň jim velmi pestře popisoval každodenní všední život v období totalitního komunistického režimu. Akce se uskutečnila ve spolupráci s projektem Jeden svět na školách - Příběhy bezpráví.
Ve čtvrtek 31. října se žáci všech osmých tříd vydali do Plzně se zaměřením na blížící se výročí sametové revoluce a pádu komunistického režimu. V průběhu dne se seznámili s provozem a nabídkou Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, ale především navštívili interaktivní výstavu s názvem Listopad 1989 v Plzni aneb Na podzim padá listí a komunisti v Západočeském muzeu. Na ní se mohli reálně seznámit s životem v Československu před rokem 1989, represemi totalitního režimu, ale také s dobovou módou, školstvím či hračkami pro děti. Na vlastní kůži si také mohli vyzkoušet psaní samizdatových materiálů na psacích strojích.
Ve čtvrtek 17.10.se žáci 8. a 9. tříd zúčastnili besedy s fotografem Zdeňkem Mlnaříkem o historii a současnosti jaderné elektrárny v Černobylu.
7. října 2019 se v rámci projektu „Budu školák“ konalo tradiční Cvičení se zvířátky. Předškolákům z MŠ Luby a z MŠ Národních mučedníků s plněním úkolů pomáhali naši deváťáci. Užili si to malí i velcí.
Ve čtvrtek 20. června se žáci 8. a 9. tříd zúčastnili pietního aktu ve Spáleném lese na památku 73 popravených statečných vlastenců, kteří zde na počátku léta 1942 položili život. Jejich poprava byla nacistickou mstou za likvidaci Reinharda Heydricha.
Pro naši mladou generaci je velmi důležité si tyto události připomínat a to nejen v hodinách dějepisu.
Foto: Jiří Tománek
Své malé školní závody uspořádal gymnastický kroužek ve čtvrtek 30. května.
V letošním školním roce náš kroužek navštěvovalo 30 dětí a celý rok se pilně a s radostí učily základní cviky a sestavy na sportovním nářadí. Na vítěze, kterými jsou vlastně všichni, se podívejte v naší fotogalerii.
Ve čtvrtek 25. dubna se naši fotbalisté ze 2. a 3. tříd zúčastnili okrskového kola McDonald´s Cupu. V konkurenci týmů z Klatov, Janovic a Nýrska neinkasovali ani jeden gól a odvezli si pohár a medaile za 1. místo. Postupují do okresního kola, které se bude konat za 14 dní v Mochtíně.
Náš fotbalový tým bojoval ve složení: Ondřej Denk 2. A, Sebastian Florea 2. A, David Pretll 2. A, Damián Strnad 2. A, František Brabec 2. B, Matyáš Rautner 2. B, Anna Řeřichová 2. B, Sebasian Stránský 2. B, Jan Truxa 3. A, Jakub Hrbek 3. B, Jan Šillar 3. B.
Blahopřejeme!
V úterý 23. 4. 2019 se žáci 9. ročníku účastnili projektového dne s názvem „Naše firmy“. V rámci Programu na podporu podnikavosti v Plzeňském kraji si vyzkoušeli založit firmu a také různé aktivity a pracovní pozice, se kterými se v praxi mohou v budoucnu setkat.
V úterý 5. 3. a ve středu 6. 3. se žáci prvního stupně zúčastnili lyžařského výcviku, který probíhal na Weissově louce. V úterý si Den na sněhu vychutnali žáci druhých tříd a 3. B. Ve středu je vystřídali lyžaři ze 3. A a čtvrtých a pátých ročníků. Díky skvělým instruktorům a pěknému počasí jsme si to všichni moc užili.
V lednu se uskutečnily oba naše lyžařské výcviky. Zúčastnili se jich žáci 7. až 9. ročníků. První z nich, hned po vánočních prázdninách, byl ve znamení SNĚŽENÍ. Každý den připadly další centimetry sněhu a všichni se ocitli „v lyžařském ráji“. Ti co začínali i ti, kteří zdokonalovali své lyžařské a snowboardové dovednosti, si užívali a pokud snad někdo svoji jízdu náhodou nezvládnul, padal jako do peřin. I druhý kurz se vydařil. Z počátku naše jízdy provázelo sluníčko, které v úterý zmizelo a zůstal jen MRÁZ. I přes větší zimu se ale nikdo nenechal odradit a vychutnával si perfektně upravené sjezdovky. Navíc si mohly děti ve středu večer vyzkoušet práci s lavinovou sadou a za tmy dokázaly vyhrabat pomocí lavinového vyhledávače = „pípáku“ a lavinové sondy zasypané „oběti“ (=běžky).
Ve středu 19.12. proběhlo vánoční vystoupení sborů nejen pro žáky školy, ale i pro děti z MŠ. Děti ze školky dostaly od větších kamarádů i drobný dárek.
V pátek 9. listopadu se žáci 9. B zúčastnili pietního aktu u příležitosti dne válečných veteránů. Vzpomínka na padlé vojáky v historii, ale i v nedávné době, a též konec 1. světové války (11. 11. 1918), to byly ústřední motivy setkání u nového pomníku v sadech Pod Valy. Pro naše žáky to též bylo jistou formou prožití výuky dějepisu.
V pátek 26. 10. se v naší škole uskutečnil projektový den pro žáky 6. – 8. ročníků k 100. výročí vzniku republiky. Žáci poměřili své znalosti o naší vlasti v 10 vědomostních disciplínách, v jedenácté soutěži pak dvojice žáků z každé třídy vytvořila slohovou práci na téma „Jsem hrdý, že jsem Čech“. Klání probíhalo vždy mezi třídami jednotlivých ročníků a na vítěznou třídu čekala sladká odměna a certifikát o vítězství. Soutěžní otázky reflektovaly jednotlivé školní předměty, kterým logicky vévodil dějepis. Do soutěžení se zapojili všichni žáci každé třídy, každý si předem zvolil obor jemu nejbližší. Kromě otázek z historie bylo možné získat body v zeměpisném kvízu, při řešení slovních úloh našich pradědečků či za jména ze sportovní historie. V soutěži si nejlépe vedly „áčkové“ třídy, a proto nezbývá jen pogratulovat k vítězství žákům 6. A, 7. A a 8. A.
Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 se v sále SZŠP uskutečnil pořad Tvá země, který byl připraven k mimořádné příležitosti – 100. narozeninám republiky. Program byl koncipován jako kombinace hudby a mluveného slova. Sbor I. stupně Zvoneček pod vedením Mgr. Věry Žižkové vystoupil s výběrem lidových písní ze sborníku Jana Masaryka a v podání sboru II. stupně Sněženky a machři, který vede Mgr. Věra Steinerové, zazněly lidové písně z našeho regionu. Pěvecká vystoupení propojili komentářem Mgr. Lukáš Kopecký a herec a rozhlasový režisér Jakub Doubrava. Pan učitel připomněl důležité historické mezníky uplynulého století a pan Doubrava přednesl výběr z poezie z období republiky. V závěru pořadu zazněly i vítězné slohové práce žáků 7. A a 8. A na téma „Jsem hrdý, že jsem Čech“. Zcela zaplněný sál poté vyslechl společnou píseň Tvá země a odměnil všechny vystupující potleskem.
Ve středu 20. června se žákyně a žáci 8. a 9. tříd zúčastnili pietního aktu na bývalém nacistickém popravišti ve Spáleném lese u Klatov. V období mezi 31. května a 3. červencem 1942 zde v rámci odvetných opatření za likvidaci Reinharda Heydricha bylo popraveno 73 vlastenců včetně pěti učitelů z Klatov a okolí. Uvědomování si vlastní historie a hrdost na statečné osobnosti našich dějin by měla patřit k tomu, co si žáci ze školy také odnesou.
Foto: Jiří Tománek
Ve středu 6. června 2018 se uskutečnilo na atletickém stadionu ZŠ Plánická Klatovy okresní kolo Atletického trojboje žáků 1. stupně ZŠ. Soutěžilo 15 čtyřčlenných smíšených družstev v kategorii žáků 1. – 3. třídy a 15 družstev v kategorii žáků 4. – 5. třídy.
Naši žáci dosáhli vynikajícího úspěchu, v obou kategoriích obsadili 1. místo!
Naše družstvo mladších žáků a žákyň: Katka Hessová ze 3. B, Aneta Fremundová, Jakub Hrach a Filip Sedláček ze 3. A.
Naše družstvo starších žáků a žákyň: Filip Neuvirt ze 4. A, Martin Jáchymovský ze 4. B, Karolína Bíšková a Nikola Praisová z 5. B.
Naše úspěchy pokračovaly i v soutěži jednotlivců.
V kategorii mladších žáků obsadila Aneta Fremundová 2. místo a Filip Sedláček 3. místo v kategorii starších žáků Karolína Bíšková 3. místo.
Všem zúčastněným blahopřejeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci školy!
V posledním květnovém týdnu se 43 žáků 7., 8. a 9. tříd v doprovodu Mgr. Hummelové, Mgr. Žižkové a Mgr. Kopeckého zúčastnilo poznávacího zájezdu do Anglie.
Po noční plavbě trajektem přes kanál La Manche začalo v pondělí ráno naše putování Londýnem. Startovacím bodem byl hrad a pevnost Tower, ve kterém se nacházejí korunovační klenoty. Ranní pohled na řeku Temži a most Tower Bridge byl tím nejideálnějším začátkem čtyřdenního programu. Následoval přejezd metrem do vládní čtvrti a pěší procházka přes Trafalgar Square, parky kolem Buckinghamského paláce (sídlo královny) až k parlamentu. Slavná věž Big Ben je aktuálně celá zahalena lešením, ovšem zraky většiny žáku už stejně směřovaly k London Eye, na kterém se následně mohli 35 minut kochat pohledy na britskou metropoli z výšky. V závěru dne jsme měli možnost si prohlédnout některá londýnská muzea a pak jsme již zamířili na ubytování do rodin.
Úterý bylo ve znamení návštěvy národního parku Seven Sisters s nádhernými a typickými křídovými útesy včetně pobřeží Atlantiku. Následně jsme přejeli do bývalého letní sídla anglických panovníků, města Brighton, kde jsme prožili krásné okamžiky v centru podmořského života. Deštivé odpoledne nás přivedlo do jednoho z nejkrásnějších anglických renesančních zámků Hampton Court, který nechal postavit král Jindřich VIII.
Ve středu jsme se po dálnici vydali na sever, nejdříve na návštěvu slavného univerzitního města Oxford a posléze do rodiště Williama Shakespeara Stratfordu upon Avon.
Poslední den našeho zájezdu, čtvrtek, jsme se zahájili v londýnské čtvrti Greenwich u královské observatoře a nultého poledníku. Následovala návštěva moderní expozice muzea britských námořních dějin a následná plavba lodí po Temži až do centra Londýna. Předposledním bodem bylo muzeum slavného Sherlocka Holmese na Baker Street a posléze závěrečné nakupování v okolí Piccadilly Circus.
Prohlédněte si fotografie ze školní akademie, kde se představila přibližně 200 vystupujících. Tato akce byla součástí projektu Jedeme dál, který byl spolufinancován DF v rámci Programu přeshraniční spolupráce ČR – Svobodný stát Bavorsko CÍL EÚS 2014-2020.
Ve středu 25. 4. 2018 vyrazili zástupci osmáků a deváťáků na třídenní návštěvu do Schwandorfu, jehož součástí bylo: poznávání města Schwandorf a Regensburg, seznámení se s partnerskou školou a způsobem výuky, pobyt v německých rodinách a hlavně – komunikace v německém, případně anglickém jazyce. Součástí programu byla také školní akademie v partnerské škole, kde české žáky reprezentoval pěvecký sbor Sněženky a machři pod vedením Mgr. Steinerové.
Dne 9. 5. se v učebně fyziky uskutečnilo minivědecké kouzlení 3. A pod vedením RNDr. Kateřiny Vágnerové. Žáci si vyzkoušeli způsob, jak dokázat přítomnost vzduchu, vytvořili nenewtonskou kapalinu a na závěr z octa, vody a jedlé sody namíchali bombu, kterou nechali explodovat před školou.
2. května proběhlo v Nýrsku okrskové kolo McDonald´s Cupu. V kategorii 2. a 3. ročníků se naše fotbalové naděje umístily na 6. místě.

O den později bojovali ve stejné soutěži fotbalisté 4. a 5. tříd. Ve velmi silné konkurenci se neztratili a obsadili 3. místo.

Všem moc děkujeme a blahopřejeme!
27. dubna proběhla v rámci projektu „Budu školák“ akce Malý informatik. Zúčastnili se předškoláci z MŠ Luby a z MŠ Národních mučedníků. Děti s počítačem pracovaly velmi nadšeně (za vydatné pomoci žáků 9. B) a odnesly si domů diplom o absolvování.
Velikonoční dny ve stejné barvě.
V lednu a únoru proběhly lyžařsko- snowboardové kurzy 6. - 9. ročníků ve Sportovním areálu Špičák. Bydleli jsme na hotelu Stella a Sirotek. Kurzů se zúčastnilo téměř 90 žáků. Sněhové podmínky byly ideální, počasí nám přálo a děti si užívaly zimních radovánek. Těšíme se zase za rok…
Dodatečné poděkování za odvoz věcí na LVZ patří rodičům žáků: Jany a Míši Tomanové, Zuzany Jiřincové, Veroniky Nováčkové a Kateřiny Siblíkové.
Na dalším setkání 2. a 9. B ve středu 21. února jsme společně vyráběli karnevalové masky.
Tak jsme se opět dočkali a sešli jsme se s kamarády s 9. třídy a vyráběli masky na maškarní bál, který
bude v pátek v malé tělocvičně od 13.30 hodin.
Po vynikajícím úspěchu starších dívek na kraji se i naši florbalisté vydali bojovat o co nejlepší umístění. Bronzové medaile dívek byly pro kluky velkou výzvou a i oni chtěli ukázat, že florbal umí. V pátek 8. prosince jeli do Plzně na Lokotku. Ve skupině nenašli soupeře a jasně postupovali z 1. místa, ve čtvrtfinále poměrně v klidu vyhráli a připravovali se na rozhodující semifinále. Zde narazili na pozdějšího krajského vítěze a nejtěsnějším rozdílem jedné branky bohužel prohráli. V boji o 3. místo už neponechali nic náhodě a zaslouženě vyhráli.
Naši bronzoví medailisté:
Michal MORAVEC, Jan BRTNÍK, Jiří BRTNÍK, Pavel VÍTOVEC, David JIŘÍČEK, Daniel HAIS, Filip OUŘADA, Jakub PRETZELMAYER, Miroslav ŠVÁTORA

Tím naše sezóna florbalu končí. Účast 3 družstev v Krajském finále a zisk bronzových medailí je velkým úspěchem!
Všem gratulujeme a děkujeme za vzornou sportovní reprezentaci školy!
Ve středu 6. prosince jsme se všichni setkali v učebně hudební výchovy, našli jsme si svůj koutek a přečetli si společně kousek z naší oblíbené knihy.
Konečně nastal den D. Nemohli jsme se dočkat, až si zahrajeme hru, kterou proslavil velký kouzelník Harry Potter. Rozdělili jsme se do čtyř týmů – Nebelvír, Havraspár, Zmijozel a Mrzimor. A pak to začalo. Hráli jsme jak o život, ale zvítězit mohlo jen jedno družstvo. A hádejte, kdo to byl? No, přece Nebelvír!
Tak jsme se opět všichni sešli. Tentokrát jsme si zahráli hry, abychom se trochu lépe poznali. A co nás čeká příště? No přece famrfál!
5. prosince se třídy druháčků změnily v čertovskou školu. S obavami jsme očekávali příchod Mikuláše a jeho družiny. Nečekali jsme dlouho. Hned na začátku vyučování se ozvalo bušení na dveře a do třídy vtrhli rohatí čerti s krásným Mikulášem a andělem, který nás obdaroval sladkostmi. Někteří nezbedníci však dostali od čertů uhlí. Celý den jsme se učili „čertovinám“ a na závěr jsme dostali Diplom z Čertovské školy.
Tentokrát si děti ze 2. B na setkání se svými velkými kamarády přinesly oblíbenou knížku. Nechyběla kouzla ani společná písnička o čarodějkách.
28. 11. 2017 žáci 2. stupně diskutovali nad přednostmi naší školy a také nad možnostmi jejího vylepšení. Se závěry školního fóra bude dále pracováno v rámci školního parlamentu. Ve druhé části se zabývali stejnými náměty, ale v rámci města Klatovy. K podnětům žáků se v závěru fóra vyjádřil a některé informace vysvětlil starosta města Mgr. R. Salvetr. Vše bude zpracováno ve školním časopisu Masčásek, který vyjde před vánočními prázdninami.
Od 13. září do 15. listopadu probíhal plavecký výcvik žáků třetích tříd. Někteří žáci zvládali od začátku techniku plavání na výbornou a během výcviku se dále zdokonalovali, někteří žáci – neplavci se museli nejprve s vodou „skamarádit“. V předposlední a poslední lekci výcviku si každý žák vyzkoušel, kolik metrů je schopen uplavat. Žáci obdrželi tzv. Mokrá vysvědčení se zápisem počtu uplavaných metrů.
Ve čtvrtek 16. 11. 2017 se uskutečnila v rámci projektu návštěva klatovských pedagogů v Realschule Schwandorf. Po milém přivítání učitelé společně s německými kolegy navštívili některé památky města a seznámili se s jeho historií. Současně zjistili, že se škola jmenuje Konrad-Max-Kunz-Realchule na památku skladatele Konráda Maxe Kunze – autora bavorské hymny. Druhou část návštěvy tvořila prohlídka školy, kdy pedagogové měli možnost porovnat vybavení německé a naší české školy. Objevovali některé společné i rozdílné znaky školství v obou státech.
V pátek 10. listopadu žáci 9. ročníku pod vedenim Mgr. L. Kopeckého společně se zástupci města Klatovy, policie a vojska uctili památku válečných veteránů.
Třetí setkání 2. B a 9. B se uskutečnilo u klavíru a společně jsme se učili písničku o čarodějnicích. Také jsme trochu tančili a kouzlili.
Děti ze 2. B soutěžily na dětském hřišti a v parku O poklad Harryho.
Laboratorní práce a pokusy ve výuce chemie v 8. a 9. ročníku.
Také děti ze 2. B mají své kamarády v Bradavicích.
Při prvním setkání jsme se jen tak „oťukávali“. Každý druhák dostal jízdenku do Bradavic a pak už jen stačilo najít nástupiště 93/4. Děti předaly deváťákům vlastnoručně vyrobené kouzelnické hůlky a pak si pochutnaly na sladkostech, které jim velcí kamarádi přinesli. Při druhém setkání nás deváťáci vzali do své třídy, kde jsme si zahráli hru „vypínač“ a společně vymýšleli zaklínací formule.
Těšíme se na příští setkání.
Žáci 6. tříd se zúčastnili turistického kurzu na Šumavě. Během výšlapu na Špičák a Čertovo jezero plnili zeměpisné a přírodopisné úkoly. Večer proběhla mezitřídní soutěž v různých zábavných disciplínách. Druhý den absolvovali trasu Železná Ruda – Špičák se zastávkou na Hofmankách. Náročnou trasu všichni zvládli a k dobré náladě přispělo i vydařené počasí.
Tak už to konečně začalo! A co? No přece spolupráce s druháčkama :-) Konečně máme všichni nového kamaráda či kamarádku, se kterým si budeme pomáhat celý školní rok. První hodina byla sice trochu rozpačitá, ale pevně věříme., že ta další bude uvolněnější. Všichni jsme se seznámili a předali si dárečky. Druháčci nám vytvořili kouzelné hůlky, které budeme potřebovat při kouzlení a my jsme jim předali bonbony, aby si osladili den. Pak jsme si společně povídali a zjišťovali jsme nové informace o svém novém kamarádovi. Příště si zahrajeme nějakou hru a taky se společně vyfotíme. Deváťáci nás také vezmou do své třídy, abychom věděli, kam jít, kdybychom potřebovali s něčím poradit. Tak příště ahoooj!
Ve čtvrtek 14. září si naše škola připomněla 80. výročí smrti prvního československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka, který zemřel na zámku v Lánech 14. září 1937.
Za účasti pana starosty Rudolfa Salvetra a místostarosty Václava Chrousta, zástupců Armády ČR, Policie, Konfederace politických vězňů, Sokola, skautů a především žáků devátých tříd a školního pěveckého sboru Sněženky a machři si přítomní vyslechli několik písní spjatých s Masarykem a projev pana místostarosty. Na závěr byly k pamětní desce ve vestibulu školy položeny květiny a zazněla státní hymna České republiky.
Vyhodnocení vědomostních a sportovních soutěží
Na konci školního roku jsme trochu ohlédli zpět a vyhodnotili nejlepší umístění ve školních, okresních a krajských soutěžích.
Mezi nejúspěšnější žáky patří Martin Jáchymovský z 3. B, který nejen vyhrál okresní kolo Matematického klokana, ale v rámci kraje se umístil na úžasném 3. místě.
Mezi nejlepší sportovce patří skupina hochů ze 6.- 8. třídy – účastníci krajských kol v atletice a krajští přeborníci v basketbalu.
Jakub Frančík, Martin Bureš, Jakub Fiala, Lukáš Janoušek a Filip Ouřada se stal nejúspěšnějším sportovcem školy.
Pietní akt ve Spáleném lese

Před 75 lety, v květnu, červnu a červenci 1942 během heydrichiády bylo na vojenské střelnici ve Spáleném lese u Klatov popraveno 73 československých vlastenců v odvetě za spravedlivou likvidaci Reinharda Heydricha.
Ve čtvrtek 22. června proběhl ve Spáleném lese pietní akt jako vzpomínka na tyto události. Z naší školy se zúčastnili žáci osmých a devátých tříd. Společně se žáky z gymnázia a ZŠ Plánice tak vytvořili důstojnou atmosféru a zároveň měli možnost se s moderními dějinami Československa setkat doslova tváří v tvář.
VODÁCKÝ KURZ 2017
Tak jsme se konečně dočkali !!! Dne 22. června jsme odjeli na Vltavu, kde proběhly dva vodácké kurzy. Počasí nám přálo (až moc :-), vody bylo tak akorát a nálada více než dobrá…
Děti se naučily základním vodáckým dovednostem, pravidlům chování na řece a táborničení.


Zároveň bychom chtěli na závěr roku poděkovat všem rodičům, kteří nám pomáhali při dopravě na lyžařský a vodácký kurz. Jmenovitě p. Jiřincovi, p. Nováčkovi, p. Kokrdovi a paní Spurné.

Žáci ze tří klatovských škol se v pátek 9. 6. 2017 utkali na prvním ročníku turnaje v baseballu. V mladší kategorii pro děti prvních až třetích tříd zvítězila Masarykova ZŠ, když porazila ZŠ Tolstého 12:9 a ZŠ Plánická 12:8. Také v kategorii 4. a 5. tříd hráči Masaryčky vybojovali zlaté medaile.
Všichni hráči jsou členy baseballového kroužku při škole a účastní se soutěžních zápasů a turnajů. Minulý měsíc obsadili páté místo ze sedmi zúčastněných na baseballovém turnaji Silver Cup v Ledenicích u Českých Budějovic.
Všem hráčům blahopřejeme k vynikajícím výsledkům a děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Současně jsou zváni všichni zájemci na trénink baseballu na školní hřiště každý pátek odpoledne.
Den lesa
Dne 25. 5. 2017 proběhl na klatovské Hůrce Den lesa za účasti 1. A, 2. A a 2. B.
Žáci se seznámili s významem lesa, lesními dřevinami a s lesními živočichy. Viděli ukázky lesní techniky, přibližování dřeva koněm a dva zástupci z každé třídy zasadili malou sazeničku stromku. Děti si zasoutěžily o ceny a na závěr je čekalo občerstvení (opékání uzenin na ohni, koláčky, …).
Dne 30.5.2017 se žáci II.A, II.B a III.B zúčastnili představení ,, Z pohádky do pohádky “ v městském parku, kterou pořádala klatovská ZUŠ. Po shlédnutí zmíněných pohádek plnily děti zábavné úkoly na pěti stanovištích. Celá akce byla velmi povedená a dětem se moc líbila.
Oblastní kolo dopravní soutěže se uskutečnilo dne 11. května 2017 (čtvrtek) na ZŠ ul. Čapkova Klatovy u jídelny. Žáci absolvovali jízdu podle PSP na dopravním hřišti, jízdu zručnosti, zkoušku znalostí poskytování první pomoci a testy z PSP.
Žáci naší školy, kteří postoupili ze školního kola, zvládli všechny čtyři disciplíny bravurně
a dosáhli na krásné 2. místo. Gratulujeme!
Kateřina Kostková
Anna Mundlová – vyhlášena jako nejlepší ze všech dívek této soutěže!
Vít Pfeffer
Dominik Jakl
Vikingové
12.5. dorazili do naší školy Vikingové. Dostavili se v plné zbroji, bojové plavidlo měli s sebou. Mezi žáky našli nové členy své družiny. Ke střetnutí s nepřáteli (zbabělými domorodci) tentokrát nedošlo.
Děkujeme agentuře Pernštejni za poučný historický zážitek.
Dobrou náladu na školní akademii vytvořil zpěv sboru Zvoneček a Sněženky a machři, pohádka "Hrnečku, vař" a "Sněhurka a sedm trpaslíků", tanec žáků 8. A a 4. B a hudební produkce zástupců partnerské školy Realschule Schwandorf.
paní Janě Bendové byl předán výtěžek z velikonočního jarmarku (43 671 Kč) a dobrovolné vstupné na školní akademie v celkové částce 49 080 Kč.
Ve čtvrtek 13. 4. 2017 se konal v naší škole zápis dětí k povinné školní docházce.
V úterý 11. 4. 2017 se ve 14 hod. otevřela škola všem návštěvníkům dne otevřených dveří a velikonočního jarmarku. Výtěžek z jarmarku - 43 671 Kč bude věnován 27. 4. 2017 paní Janě Bendové na podporu její léčby.
Děkujeme všem žákům, rodičům i zaměstnancům školy, kteří se podíleli na přípravách a prodeji.
Malý informatik
Již několik let paní učitelky 1. stupně připravují projekt „Budu školákem“ v rámci kterého se předškolní děti seznamují s prostředím základní školy.
V tomto školním roce v říjnu proběhlo Cvičení pro radost, při kterém si budoucí školáci zacvičili v naší tělocvičně.
Součástí projektu je pravidelně Malý informatik, který se uskutečnil ve středu 29. března. Zúčastnilo se 60 předškoláků, kteří za vydatné pomoci našich deváťáků pronikali do tajů informatiky. Dětem se akce velmi líbila, některým dokonce tak moc, že se nechtěly vrátit do školky.
Děkujeme žákům 9.A a 9.B, kteří se o předškoláky starali a vzorně tak reprezentovali naši školu.

Týden zdraví 10. 2. 2017
Žáci 8. A navštívili Střední zdravotnickou školu v Klatovech při příležitosti „týdne zdraví“, který pořádají již několikátým rokem. Žáci se dozvěděli, jak mají dávat 1. pomoc při úrazech nebo při zástavě srdce. Žáky to velmi bavilo a těší se na příští rok.
Linec
Exkurze do Lince proběhla v prosinci. Počasí nám přálo, zima nebyla, tak jsme se mohli vydat na cestu. Žáci si prošli Linec s paní průvodkyní, navštívili památky, Muzeum budoucnosti i vyhlášené trhy. Výlet se vydařil a vrátili jsme se všichni plní dojmů.
Lidice a Terezín
Žáci 8. ročniku navštívili v říjnu Lidice a Terezín. Výlet to nebyl moc veselý, jelikož se jednalo o vážné téma, ale žáci se chovali důstojně a díky tomu, že mohli být na místech, kde se odehrávaly tragédie, pochopili téma, které zrovna probírali v hodinách dějepisu.
Návštěva divadla v Plzni – představení Hello Dolly
Vydařený 3. lyžařsko-snb kurz a něco ze statistiky:

Ujeto na sjezdovce 84 525m

Ujeto na vleku 66 024m

Celkové převýšení 16 422m

Hodně jsme se naučili, ještě víc zajezdili a bylo to moc fajn ???
Ve čtvrtek 16. února jsme pro naše žáky 3. – 5. ročníku připravili „Den na Sněhu“. Naši lyžaři i snowbordisté se vypravili na sjezdovku do Kocourova, kde se bavili celé dopoledne lyžováním, zlepšováním svých dosavadních dovedností i dováděním na sněhu. To vše ještě doplňovalo krásné teplé a slunečné počasí. Prostě SUPER DEN. Těšíme se na vás i příští rok !!!
Zlatou a bronzovou medaili získali naši žáci ve finále Okresního přeboru ve stolním tenisu, který se konal 24. 1. 2017.
Jmenovitě: 1. místo- Matěj Havlíček a 3. místo- Lukáš Velek, oba ze 7. B
Letošní krásná zima, nám umožnila vyzkoušet si další zimní sport při tělesné výchově.
Dne 20. 12. se ve 2. A uskutečnilo minivědecké kouzlení pod vedením RNDr. Kateřiny Vágnerové. Vyrobili jsme si potápěče z kapátka umístěného v PET lahvi naplněné vodou, procvičili jsme si ruce i plíce při pokusech s brčky, balonkem a sněhovou vločkou .
Generálka Vánočního vystoupení sborů se skladatelem Ondřejem Fibichem, která se konala v tělocvičně školy a v publiku byli žáci 6. tříd.
Ve středu v podvečer se náš sbor Sněženky a machři zúčastnil Zpívání s českým rozhlasem na klatovském náměstí s Pavlem Vítkem.
Zubní hygiena se studenty stomatologie
7. a 8. listopadu navštívily naše 1. třídy studentky stomatologické fakulty, aby dětem vysvětlily a prakticky ukázaly, jak mají pečovat o své zuby.
Ve středu 16. 11. 2016 nás neočekávaně navštívili kolegové z partnerské školy Realschule Schwandorf. Ačkoliv setkání bylo plánované na pátek 18. 11., program jsme velmi rychle upravili. Uskutečnila se nejen prohlídka Klatov a některých jeho historických památek, ale i příjemné společné posezení s plánováním dalších akcí.
1. pomoc se ZZS PK
V úterý 15. listopadu proběhla v 1. třídách beseda „1. pomoc se ZZS PK“. Děti se dověděly důležitá telefonní čísla, učily se reagovat v mimořádných situacích a také si prakticky vyzkoušely masáž srdce.
Pražský hrad se stal 7. listopadu 2016 cílem exkurze žáků 6. ročníku. Děti obdivovaly Svatovítský chrám, prohlédly si také Vladislavský sál, Zlatou uličku i Daliborku, pozorně sledovaly střídání vojáků Hradní stráže. Před 1. nádvořím se o spoustu legrace postaral veselý šašek a pán tvořící velké mýdlové bubliny.
Domov sv. Zdislavy pořídil pro děti zahradní domeček - dar SRPDŠ Masarykovy ZŠ Klatovy (výtěžek vánočního jarmarku v prosinci 2015).
Předposlední školní den proběhla školní akademie pro žáky všech tříd.
Jak rodiče zhodnotili: „Když jedete na lyže – máte sníh, když jedete na vodu – máte sluníčko“ To je škola!!!
Ve dnech 21. – 24. června proběhl vodácký výcvik žáků 8. – 9. tříd na řece Vltavě. Celkem jsme ujeli 76 km po řece, 3 x spali ve stanu a mnohokrát se koupali …
My moc děkujeme a rádi bychom pochválili celou vodáckou skupinu za příjemný kurz. Zároveň bychom chtěli poděkovat p. Šůsovi za odvoz věcí.
Žáci 5. A navštívili kontaktní výstavu klatovského muzea k dějinám textilní výroby ve středověku a novověku. Žádné vitríny! Žáci se mohli nejen dotýkat exponátů, ale pod vedením paní průvodkyně si mohli vyzkoušet, jak chutnal tvrdý chlebíček přadlen a tkalců.
Basketbalový turnaj 1.-3.tříd proběhl 2.6. Náš tým obsadil skvělé 3.místo.Více fotek na basketbal-klatovy.cz
Basketbalový turnaj 4.-5.tříd proběhl 31.5. Naše družstvo vybojovalo 4.místo.Více fotek na basketbal-klatovy.cz.
Ve dnech 17. - 18. května proběhlo v Sušici okresní kolo v atletice družstev. Naše družstva dívek, která byla oslabena o největší opory, zabojovala a získala krásné 8.místo- mladší dívky a 10. místo - starší dívky.
Družstva chlapců se v silné konkurenci umístili shodně na 2. místě, a podařilo se jim postoupit do krajského finále, které se konalo 24.května v Plzni. Tam hoši porovnali síly a získali 6. místo- mladší hoši a 5. místo- starší hoši.
Dne 27. dubna se v Městské knihovně v Klatovech konala čtenářská soutěž žáků 2. a 3. tříd klatovských základních škol. Soutěžilo se ve čtení neznámého textu před odbornou porotou.
Naši školu reprezentovali tito žáci:
Natálie Vágnerová ze 2. A, Radek Stránský a Dominik Kolář ze 2.B, Tomáš Curko a Barbora Vitáková ze 3.A a Tereza Slavíčková ze 3.B.
V silné čtenářské konkurenci si naši žáci vedli výborně. Radek Stránský se umístil na 1. místě a Dominik Kolář na 2. místě v kategorii druhých tříd. Barbora Vitáková získala krásné 2. místo v kategorii třetích tříd.
Tito žáci postoupili do oblastního finále, kde dosáhli velkého úspěchu pro naši školu, a to vítězství v obou kategoriích. O svých čtenářských kvalitách přesvědčili porotu Radek Stránský a Barbora Vitáková, kteří soutěž celkově vyhráli.
Všem soutěžícím gratulujeme a děkujeme za vzornou a příkladnou reprezentaci naší školy.
Dopravní výchova 5.B - 20.5.2016
Mc Donald´s Cup
10. května proběhlo v Mochtíně okresní finále soutěže Mc Donald´s Cup. Naši fotbalisté 4. a 5. tříd se v konkurenci neztratili a obsadili 3. místo.
Školu reprezentovali Petr Cihlář ze 4.A, Viktor Krondl a Adam Jiříček ze 4.B, Ján Chudý, Mario Lalev a Lukáš Joachimsthaler z 5.A, Michaela Műllerová, Milan Neuvirt, Dominik Beránek, Lukáš Strnad a Lukáš Janoušek z 5.B.
Všem moc děkujeme a blahopřejeme!
Dne 3.5. 2016 proběhlo okrskové finále soutěže,, MC DONALD S CUP“ v Nýrsku. Naši školu reprezentovali: Jan Kalaš z 1.A , Filip Neurvirt z 2.A, Tomáš Holý, Dominik Šnajdr z 2.B, Jakub Sedláček z 3.A , Matyáš Denk, Jakub Matějka, Jonáš Javorský, Petra Šottová, Michael Kaňák a Filip Bernard z 3.B. Žáci se umístili na krásném 2. místě a postupují do okresního finále, které se odehraje 11.5. 2016 v Mochtíně. Všem moc děkujeme a blahopřejeme!
Pro žáky 6.-8. tříd jsme v rámci projektového dne uspořádali dějepisnou exkurzi do severozápadních Čech. Jeli jsme krásným údolím říčky Teplé a Ohře. Poznali jsme ukázkový hrad Loket se vším, co středověký hrad má mít. Seznámili jsme se s životem na hradě, od prevétu po hodovní síň. Mučírnu, kde věznili i samotného Karla IV., nikdo nevynechal, občas lezl mráz po zádech.
Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Bečově n/T. Zajímal nás unikátní poklad zdejšího zámku – relikviář svatého Maura. Paní průvodkyně vyprávěla moc zajímavě o historii, zavřela nás do trezorové místnosti s relikviářem. Tak velký poklad ještě nikdo z nás neviděl.
Celkový dojem z příjemně stráveného dne nezkazila ani poněkud zdlouhavá cesta domů. Organizátorky zájezdu děkují všem účastníkům exkurze za vzorné chování i dochvilnost.
V rámci projektového dne konaného 29. 4. 2016 se část žáků rozhodla strávit tento den s angličtinou.
Velkým přínosem byla účast rodilého Brita Jeroma Colea, který s námi pobyl celé dopoledne, v jehož průběhu si žáci mohli procvičit angličtinu poslechem i přímou konverzací. Jerome měl připravenou prezentaci o Anglii a Londýně a poté následovala beseda se žáky. Dále byla připravena týmová soutěž, při níž žáci hledali význam nových, pro ně neobvyklých anglických slov, získávali informace od rodilého mluvčího, luštili anglické hádanky, tvořivě si hráli slovy. Na závěr byla soutěž týmů vyhodnocena a žáci obdrželi jako odměnu drobné dárky. Dopoledne jsme si také zpestřili pitím pravého anglického čaje, který nám Jerome osobně připravil.
cyklovyjížďka po okolí, orientace v terénu, využití GPS, určování souřadnic, práce s mapou a geocaching
Projektový den - třída 5.B
V rámci programu si žáci prohlédli partnerskou školu, město Schwandorf, navštívili Regensburg, absolvovali exkurzi ve firmě HORSCH a viděli školní akademii Realschule Schwandorf. Největším zážitkem byl pobyt v hostitelských rodinách.
Předvelikonočního zpívání na náměstí se zúčastnily sbory Zvoneček i Sněženky a Machři.
Ve dnech 21. – 23.3. proběhly na 1.st. již tradičně „Barevné dny“
18. 3. 2016 proběhla akce s názvem ,,Veselé zoubky“ ve třídách 1. A a 1. B. Žáci se seznámili se zubní hygienou a péčí o chrup pomocí interaktivního programu. Získané znalosti si ověřili prostřednictvím zábavného testu. Nakonec byli odměněni dárky, které mohou využít při čištění zubů. Bylo to pro děti velmi poučné!
V úterý 8. března 2016 se v hale Na Vodojemu konalo Okresní finále v basketbalu. Naši školu reprezentovalo družstvo mladších žáků:
MAJER Jakub
FRANČÍK Jakub
ADAM Zdeněk
MORAVEC Michal
HAIS Daniel
BEZDĚK Jan
JÁTI František
FIALA Jakub
Chlapci podlehli pouze týmu ZŠ Čapkova, kde startovali snad všichni baskeťáci BK Klatovy. Náš mladý tým si však v žádném případě neudělal ostudu a je příslibem do příštího roku.
GRATULUJEME K 2. MÍSTU A DĚKUJEME ZA SPORTOVNÍ REPREZENTACI ŠKOLY !!!
7. března 2016 si škola připomněla výročí T. G. Masaryka. Žáci se seznámili se životem i odkazem prvního československého prezidenta. Na závěr dne se konal vzpomínkový akt u pamětní desky v budově školy a Policie ČR.
Žáci 1. stupně navštěvují kroužek, při kterém rozvíjí své logické myšlení a provádí "vědecké" zkoumání.
První vysvědčení
28.ledna dostali prvňáčkové svoje první vysvědčení a také medaili...
17. prosince se sešli žáci, rodiče i učitelé na společné akci - Den otevřených dveří spojený s vánočním jarmarkem. Finanční prostředky získané prodejem výrobků budou věnovány Domovu sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni na nákup postele s vysouvacím lůžkem. Velké poděkování za vzájemnou spolupráci patří rodičům, žákům i učitelům.
Současně děkujeme všem návštěvníkům, kteří si přišli prohlédnout naši školu, popovídat s vyučujícími a na chvíli se zastavit v předvánočním shonu.
Také v letošním roce zavítal mezi děti z 1.stupně Mikuláš se svými pomocníky. Mikuláš přečetl záznam z „Knihy hříchů“ a čerti s andělem pak každému spravedlivě nadělili.